Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Ubytek płynu chłodniczego – co może być jego przyczyną?

autorstwa , w kategorii Płyn chłodniczy

Układ chłodzenia pełni w pojeździe bardzo ważną rolę. To on sprawia, że silnik pracuje we właściwej temperaturze, chroniąc go zarówno przed przegrzaniem, jak i niedogrzaniem. Ma on także wpływ na ogólną eksploatację samochodu, np. na odparowywanie szyb czy zużycie paliwa. Kiedy zaczyna szwankować, silnik narażony jest na niebezpieczne przegrzanie. Częstym problemem związanym z działaniem układu chłodzenia, na który napotykają kierowcy, jest ubytek płynu chłodniczego. O czym może on świadczyć? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i poznaj najpowszechniejsze powody takiego stanu rzeczy.

Nieszczelność chłodnicy lub jej kanalika

Jedną z najczęstszych przyczyn ubywania płynu chłodniczego jest nieszczelność samej chłodnicy lub też umiejscowionego przy jednym z jej końców kanalika. Co może świadczyć o tym, że problem tkwi właśnie tam? Przede wszystkim objawy pojawiać się będą jedynie przy wysokich temperaturach, a więc latem. Wtedy uruchamia się wentylator chłodnicy i wskaźnik temperatury wędruje w górę. Kiedy przyjrzysz się bliżej chłodnicy w swoim samochodzie, powinieneś w takich okolicznościach dostrzec nalot w zielonkawym kolorze, czyli ślad, który pozostał po odparowanym płynie z chłodnicy. Co do zlokalizowania dokładnego miejsca, w którym powstała usterka, nie uda Ci się tego zrobić, kiedy silnik jest wyłączony, a dopiero wtedy, gdy będzie on nagrzany. Jeśli zobaczysz wtedy nie tylko parę, ale i krople, będzie to oznaczać, że usterka jest bardzo zaawansowana i wymaga natychmiastowej interwencji.

Nieszczelność przewodów i uszczelek

Ubytek płynu chłodniczego może być też spowodowany nieszczelnością przewodów oraz łączących ich uszczelek. Wraz z upływem czasu i podczas częstej eksploatacji guma, z której zostały wykonane, staje się coraz twardsza, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pęknięcia. Początkowo są to niewielkie nieszczelności, a więc wyciek płynu chłodniczego może być zupełnie niezauważalny, stopniowo będzie się jednak powiększać, co poskutkuje coraz silniejszym jego ubytkiem. Zdiagnozowanie tej usterki będzie możliwe wtedy, gdy w całym układzie chłodniczym panuje nadciśnienie, a ciecz jest rozgrzana. W tym celu najlepiej po zakończonej jeździe zaparkować pojazd w suchym miejscu z włączonym na wolnych obrotach silnikiem. Jeśli usterka dotyczy przewodów, staną się one wilgotne, dostrzeżesz też plamę pod miejscem wycieku.

Nieszczelność nagrzewnicy

Problemy związane z wyciekiem płynu chłodniczego w pojeździe mogą być również spowodowane przez nieszczelność nagrzewnicy, a więc niewielkiej chłodnicy znajdującej się pod samochodową szybą. Jeśli to właśnie z tą usterką masz do czynienia, oprócz ubywania płynu pojawią się też takie charakterystyczne objawy, jak zapach płynu chłodniczego stale unoszący się w samochodzie czy para na szybach auta.

W artykule przybliżyliśmy Ci trzy, naszym zdaniem najpowszechniejsze, przyczyny ubytku płynu chłodniczego w samochodzie. To właśnie one są najczęściej diagnozowane przez ekspertów zajmujących sią naprawą samochodów, a także i przez samych kierowców. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu i Tobie będzie łatwiej znaleźć przyczynę wycieku płynu chłodniczego w Twoim samochodzie.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl