Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Typy samochodowych systemów chłodzenia

, w kategorii Układ Chłodzenia

Już wielokrotnie na łamach portalu podkreślaliśmy ważną rolę układu chłodzenia. Jego wielkość zależna jest od pojemności silnika samochodu. W związku z tym, istnieją dwa, podstawowe rodzaje układów chłodzenia – bezpośredni i pośredni.

System chłodzeniaSystem chłodzeniaW bezpośrednim układzie chłodzenia silnik chłodzony jest przez wpływające powietrze. W ramach tego rodzaju wyróżniamy dwa pozostałe – naturalne i wymuszane. Jak sama nazwa wskazuje, naturalne układy to takie, w których przepływ powietrza wiąże się z poruszaniem się pojazdu. Z kolei wymuszony układ wymaga zastosowania wentylatora, dzięki czemu silnik chłodzony jest nawet w trakcie postoju pojazdu, bądź gdy porusza się on bardzo wolno.

Żeby chłodzenie było bardziej wydajne, silniki wyposażone są na kadłubie w specjalne ożebrowanie. Zaletami bezpośredniego systemu chłodzenia jest bezobsługowość i wysoki stopień niezawodności. Minusy? Generują one większy hałas niż w przypadku silników chodzonych pośrednio.

Pośredni układ chłodzenia wykorzystuje czynnik chłodzący, który chłodzony jest w chłodnicy w trakcie jazdy samochodem. Zbudowany jest z chłodnicy, termostatu, nagrzewnicy, kabli łączących system, pompy wody, zbiornika wyrównawczego, czujnika temperatury i wentylatora. W bloku silnika wydrążone są specjalne kanały, w których krąży medium chłodzące.

W pośrednim układzie chłodzenia występują dwa obiegi – mały i duży. W małym obiegu ciecz krąży tylko w bloku silnika do tego momentu, aż osiągnie odpowiednią temperaturę. Gdy medium nagrzeje się, termostat otwiera się, i ciecz zaczyna krążyć w dużym obiegu – a więc płynie aż do chłodnicy. Czynnik chłodzący jest chłodzony przez pęd powietrza. Jeśli temperatura w systemie chłodzenia jest wyższa niż 98 stopni Celsjusza, włączony zostaje wentylator, który sztucznie generuje ruch powietrza.

Z kolei przy pomocy nagrzewnicy powietrze wpływajace do kabiny zostaje ogrzane, co przydaje się szczególnie w okresie zimowym. Zazwyczaj w układzie pośrednim nie trzeba specjalnie dokonywać żadnych modyfikacji, prócz regularnej wymiany płynu chłodzącego – co 2,3 lata.

Trochę gorzej jest w przypadku układu pośredniego, tutaj bowiem zdarzają się usterki. Mowa tutaj głównie o nieszczelnościach etc. Zazwyczaj lekarstwem na tego typu awarie jest wymiana wadliwego podzespołu na nowy, sprawny.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl