Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Usterki termostatu - wymiana i naprawa

autorstwa , w kategorii Układ Chłodzenia

Termostat to jeden z głównych podzespołów układu chłodzenia w samochodzie. Jeżeli termostat ulegnie uszkodzeniu to niestety nie ma mowy o właściwym chłodzeniu jednostki napędowej. Na czym polega rola termostatu? Z jakimi usterkami można się spotkać i jak się ich pozbyć? Sprawdźmy.

 

Usterki termostatu układu chłodzeniaUsterki termostatu układu chłodzeniaTermostat układu chłodzenia to element, który steruje przepływem płynu i ustawia jego obieg z małego na duży i na odwrót. Niestety, ale jeżeli termostat ulegnie uszkodzeniu układ chłodniczy nie będzie funkcjonował prawidłowo. Dla dobra silnika należy jak najszybciej pozbyć się usterki i wymienić uszkodzony termostat na nowy.

 

Typowe awarie termostatu

 

Wyróżnia się dwa typy usterek termostatu: awaria w pozycji otwartej i uszkodzenie w pozycji zamkniętej. Pierwszy rodzaj usterki sprawi, że chłodzenie silnika będzie działać nieprzerwanie na całym obiegu. Temperatura cieczy jest wtedy zbyt niska i silnik nie może osiągnąć temperatury roboczej. Ponadto znacznie gorzej działa ogrzewanie kabiny.

 

Zamknięcie stałe termostatu jest z kolei bardziej niebezpieczne. Zamknięty termostat sprawi, że ciecz chłodnicza nie będzie mogła przepływać przez chłodnicę. Skutkiem tego będzie gwałtowne nagrzanie się cieczy i brak możliwości odprowadzenia ciepła z silnika. Zbyt długa jazda w takich warunkach doprowadzi prędzej czy później do przegrzania się jednostki napędowej.

 

Wymiana termostatu

 

Prawidłowa wymiana tego elementu układu chłodzenia wymaga otwarcia systemu i uprzedniego spuszczenia płynu, który się tam znajduje. Po zlokalizowaniu termostatu (prosty mieszek wykonany z blachy, wyposażony w zawór grzybkowy) należy odkręcić śruby mocujące jego obudowę. Po wyjęciu termostatu montujemy nowy egzemplarz.

 

Pamiętajmy także, że koniecznym będzie użycie nowej uszczelki obudowy termostatu. Korpus przykręcamy z kolei w to samo miejsce, a płyn chłodniczy uzupełniamy do odpowiedniego poziomu w zbiorniku wyrównawczym.

 

O tym nie możesz zapomnieć

 

Na koniec dwa istotne fakty. Po pierwsze, naprawa starego termostatu jest z reguły nieopłacalna, dlatego, gdy zajdzie potrzeba wymiany zaleca się zakup nowego. Ponadto podczas wymiany zawsze pamiętajmy, by odpowiednio oczyścić miejsce w którym będzie osadzony nowy termostat. Nie można bowiem dopuścić do tego, by do wnętrza układu chłodzenia przedostały się zanieczyszczenia.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 
Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z chłodnicami do samochodów AutoChlodnice.com
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci od chłodnic i skraplaczy samochodowych są do Waszej dyspozycji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty pod numerem 22 814 67 62
Bogata oferta markowych chłodnic wody oraz skraplaczy klimatyzacji w najniższych cenach dostępna jest wyłącznie w sklepie AutoChlodnice.com.