Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Układ chłodzenia Rover


Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze

Brak opinii o produktach dla wybranej marki auta

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.

Sprawdź swoję wiedzę o samochodach Rover

Brytyjska marka samochodów, której historia sięga końca XIX wieku. Powstała z inicjatywy Johna Starley’a, który założył przedsiębiorstwo produkujące rowery, a później trójkołowce, by w końcu wkroczyć do branży automobili z zupełnie nowym rodzajem pojazdów.

W 1901 roku, po śmierci Johna Starley’a, kierownictwo nad przedsiębiorstwem objął Harry Smith, który to zdecydował o rozpoczęciu produkcji motorowerów. Pierwszy model o nazwie Imperial Rover opuścił zakład firmy już rok później. W 1903 roku Smith podjął kolejną ważną decyzję dla marki Rover. Zdecydował rozszerzyć działalność o produkcję samochodów. Nad pierwszym prototypem nowego pojazdu pracował Edmund Lewis, inżynier z dużym doświadczeniem wyniesionym z Daimler. Pod jego kierownictwem w 1904 roku powstał pierwszy samochód sygnowany marką Rover. Aż do wybuchu I wojny światowej przedsiębiorstwo Smitha skupiało się na produkcji motocykli i samochodów. Z powodu konfliktu zbrojnego, firma musiała przestawić produkcję na potrzeby militarne. W 1919 roku powróciła do podstawowej działalności, prezentując model Eight, który zyskał bardzo dużą popularność. W 1924 roku ostatecznie zrezygnowano z produkcji rowerów i motorowerów, koncentrując się już wyłącznie na samochodach.

W 1929 roku zarząd nad firmą objęli bracia Spencer i Maurice Wilks. Mimo powszechnego kryzysu, udało im się utrzymać przedsiębiorstwo. Niewątpliwie istotna była tu decyzja o uruchomieniu produkcji samochodów małych i ekonomicznych przy jednoczesnym zachowaniu w ofercie pojazdów ekskluzywnych, a zarazem i droższych. W ten sposób początkiem lat 30. oferta marki Rover była na tyle zróżnicowana, że trafiała do szerokiego grona odbiorców.

Wybuch II wojny światowej wstrzymał produkcję samochodów cywilnych na rzecz produkcji na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Samochody cywilne marki Rover pojawiły się ponownie już w 1945  roku, wraz z zakończeniem konfliktu zbrojnego. Początkowo były to jeszcze modele silnie nawiązujące do tych z lat 30. Ponieważ w tym czasie w rolnictwie pojawiło się zapotrzebowanie na pojazdy cięższe, zdecydowano o budowie nowego rodzaju samochodu. W 1947 roku pojawił się Land Rover, który szybko znalazł nabywców. Sukcesem okazał się model P4, czyli Rover 75 z 1949 roku. Wyposażony w 6-cylindrowy silnik o mocy 75 KM pozostawał w produkcji aż do 1964 roku. Z kolei model P5 z 1958 roku zapewnił marce status producenta wysokiej jakości pojazdów. W 1963 roku zaprezentowany został model P6 (produkowany do 1977 r.), który otrzymał tytuł „Samochód Roku”. Marka Rover miała też w swoim dorobku bardzo udany samochód sportowy. Model BRM z silnikiem wyposażonym w turbinę gazową w latach 60. dobrze sprawdzał się na torach wyścigowych, m. in. w Le Mans.

Począwszy od lat 60., a na 90. skończywszy marka wyprodukowała takie modele, jak komfortowy sedan Range Rover z 1967 roku zaliczany do kategorii pojazdów luksusowych, pięciodrzwiowy hatchback SD1 z 1976 roku, wysokiej klasy model Rover 800 z 1986 roku, LR Discovery z 1989 roku, Land Rover Freelander o charakterze rekreacyjnym z 1997 roku czy wielokrotnie nagradzana limuzyna Rover 75 z 1998 roku. W 1990 roku submarkę Land Rover ostatecznie wydzielano ze struktur przedsiębiorstwa.

Od zakończenia II wojny światowej marka Rover wiele razy zmieniała właścicieli. Była częścią mi. in. Leyland Motor Corp., British Leyland, Austin Rover Group. W 1994 roku została wykupiona przez koncern BMW, a w 2000 roku stała się częścią grupy MG Rover. Z powodu kryzysu finansowego w 2000 roku prawa do niej nabył indyjski koncern Tata Motors.

Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl