Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Wymiana nagrzewnicy – szybki poradnik

autorstwa , w kategorii Klimatyzacja
Wymiana nagrzewnicy
Wymiana nagrzewnicy

W celu ogrzania wnętrza samochodu wykorzystuje się nagrzewnicę, która jest elementem układu chłodzenia, nawiewu i ogrzewania. Budowa nagrzewnicy jest bardzo prosta i przypomina budowę chłodnicy silnika spalinowego. Nagrzewnicę montuje się we wnętrzu kabiny pojazdu. Jak działa i czy trzeba ten element wymieniać?

 

Zasada działania nagrzewnicy samochodowej

 

Płyn chłodniczy, który przepływa przez nagrzewnicę powoduje jej ogrzanie. Powietrze krąży wokół nagrzewnicy i zostaje tym samym rozgrzane. Następnie z dmuchawy nawiewu powietrze ogrzewa wnętrze samochodu. Ten prosty mechanizm pozwala cieszyć się ciepłym powietrzem podczas jazdy samochodem w chłodniejsze dni.

 

Wymiana nagrzewnicy – kiedy to zrobić?

 

Nagrzewnica to stosunkowo trwały element jeżeli weźmiemy pod uwagę trudne warunki pracy tego podzespołu. Wraz z postępującym przebiegiem nagrzewnica ulega rozszczelnieniom i innym usterkom. Awaria nagrzewnicy objawia się wyciekami płynu chłodniczego do kabiny pojazdu oraz charakterystycznym, nieco słodkawym zapachem z nawiewów.

 

Uszkodzonej nagrzewnicy nie da się naprawić. Pozostaje tylko wymiana nagrzewnicy na nowy, dobrej jakości zamiennik. Wymiany zaleca się nie odwlekać w czasie, bo niesprawna nagrzewnica nie tylko nie będzie ogrzewać wnętrza pojazdu, ale bagatelizowana usterka może także spowodować niesprawności układu chłodzenia, co skutkuje z kolei przegrzaniem silnika.

 

Jak wymienić nagrzewnicę w samochodzie?

 

Wymiana nagrzewnicy samochodowej przebiega różnie, w zależności od modelu samochodu. Z reguły bywa jednak problematyczna, bo wymaga gruntownego demontażu deski rozdzielczej. Dopiero po wyjęciu kokpitu można wyjąć nagrzewnicę z obudowy. Przed tym zabiegiem dobrym pomysłem jest spuszczenie płynu z układu, by uniknąć zalania nim samochodu.

 

Na miejsce starej, uszkodzonej nagrzewnicy montowany jest fabrycznie nowy zamiennik. Zaleca się, by używać tylko najlepszej jakości części, od znanych i cenionych w branży marek. Tylko montaż takiej nagrzewnicy da gwarancję długiej żywotności podzespołu oraz optymalnego funkcjonowania układu ogrzewania. Na końcu uzupełnia się płyn chłodniczy i uruchamia silnik w celu sprawdzenia, czy ogrzewanie działa prawidłowo.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z chłodnicami do samochodów AutoChlodnice.com
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci od chłodnic i skraplaczy samochodowych są do Waszej dyspozycji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty pod numerem 22 814 67 62
Bogata oferta markowych chłodnic wody oraz skraplaczy klimatyzacji w najniższych cenach dostępna jest wyłącznie w sklepie AutoChlodnice.com.