Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Awaria czujnika temperatury

, w kategorii Układ Chłodzenia

Kierowco, czy wiesz, że układ elektryczny w samochodzie to nie tylko alternator, rozrusznik i bezpieczniki? Bardzo istotna rola leży także po stronie czujników temperatury w układzie chłodzenia. Od ich sprawności i prawidłowych wskazań zależy bowiem praca całego systemu chłodzenia.

 

 

Jaką rolę pełni czujnik temperatury?

 
Czujnik temperatury płynu chłodzącego, którego wskazania znajdziemy na desce rozdzielczej samochodu, przekazuje informacje, odczytane w układzie chłodzenia. Czujnik nierzadko określa się mianem termistora, który potrafi zmienić swoją oporność w zależności od warunków temperatury. To właśnie dzięki przekształceniu rezystancji tego podzespołu zmianie ulegają wskazania temperatury na desce.

Awaria czujnika temperaturyAwaria czujnika temperatury

 
Kiedy należy wymienić czujnik temperatury?

 
Jak każde urządzenie elektryczne w samochodzie, tak i czujnik temperatury układu chłodzenia może ulec niespodziewanej awarii. Usterki czujnika temperatury mogą objawiać się m.in. wadliwymi wskazaniami temperatury lub całkowitym ich brakiem. Co istotne, awaria czujnika może zostać wykryta poprzez podłączenie testera diagnostycznego.

 
Czujnik jest elementem nierozbieralnym na czynniki składowe, dlatego na próżno próbować go naprawiać. Należy go po prostu wymienić na nowy. By to zrobić, przed demontażem uszkodzonego czujnika trzeba będzie spuścić płyn chłodzący krążący w układzie, z racji, że czujnik jest przez niego omywany.

 
Jak wygląda wymiana czujnika?

 
Dla mechanika jest to czynność raczej nietrudna, dlatego wymiana nie powinna kosztować kierowcę zbyt wiele. Czujnik odpina się od wtyczki elektrycznej i demontuje z elementu, w którym się znajduje - z reguły jest to głowica silnika lub jeden z przewodów chłodnicy. W to samo miejsce montuje się nowy czujnik.

 
Instalacja czujnika temperatury układu chłodzenia wymaga także zastosowania nowej uszczelki. Stara może bowiem zakłócać wskazania, a nawet doprowadzić do przedwczesnej awarii czujnika. Następnie można uzupełnić układ płynem chłodniczym i przy okazji sprawdzić, czy w układzie znajduje się jego odpowiednie stężenie.

 
O czym należy pamiętać?

 
Podstawowa zasada to nie bagatelizować ew. niesprawności czujnika temperatury w układzie chłodzenia. Na skutek wadliwej jego pracy kierowca nie otrzyma żadnego komunikatu w przypadku przegrzania silnika. Ponadto, niesprawny czujnik, nie będzie dostarczał do sterownika jednostki napędowej informacji względem temperatury płynu chłodzącego, co doprowadzi do nieprawidłowego doboru mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym do zwiększenia zużycia paliwa.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl