Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Jak nie przegrzać silnika?

, w kategorii Silnik

Kluczowa rola układu chłodzenia w każdym samochodzie polega na utrzymywania optymalnej temperatury pracy jednostki napędowej. Upalne lato i wysokie temperatury to szczególnie trudny okres dla systemu chłodzenia. Od wysokiej temperatury powietrza do przegrzania silnika droga niedaleka. Jak do tego nie doprowadzić?

 

Jak często kontrolować układ?

 

Jak nie przegrzać silnika?Jak nie przegrzać silnika?Najważniejsza, jak w przypadku większości auto części, jest profilaktyka. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać stan układu chłodzenia, przede wszystkim w przypadku planowania dalekiej podróży wakacyjnej - tym bardziej, jeżeli samochód kierowcy ma już kilka lat.

 

Dla odpowiedniej wydajności układu chłodzenia kluczowy jest płyn chłodniczy, który należy wymieniać co dwa lata. Nawet dobrej jakości płyn traci stopniowo swoje cechy na skutek naturalnych procesów eksploatacyjnych. Przez nieprawidłowy stan płynu, układ chłodzenia traci na skuteczności chłodzenia silnika.

 

Czy tylko stan płynu jest ważny?

 

Niestety, ale na prawidłowym stanie płynu chłodniczego się nie kończy. Negatywny wpływ na układ chłodzenia oraz osłabienie jego działania może być także spowodowane nieodpowiednim poziomem płynu w układzie. Dlatego dobrze jest raz na jakiś czas skontrolować jego poziom w zbiorniku.

 

Pamiętajmy przy tym, że poziom płynu chłodniczego należy sprawdzać zawsze, gdy silnik jest zimny. Jeżeli poziom płynu znajduje się poniżej minimum, trzeba jak najszybciej uzupełnić ubytki płynu chłodniczego. W przypadku bardzo niskiego poziomu płynu chłodniczego zaleca się także sprawdzenie szczelności całego układu.

 

Dlaczego trzeba uważać z dolewkami?

 

Specjaliści nie zalecają dolewania różnego rodzaju płynów chłodniczych. Dolewając płyn np. innego producenta zmieniamy bowiem parametry obecnie zastosowanej cieczy. Niestety, ale dobranie płynów, które posiadają identyczne cechy to dosyć problematyczna kwestia. Nawet płyny do chłodnic tego samego producenta mogą się nieco różnić składem. Teoretycznie można je mieszać, ale w praktyce po połączeniu różnych płynów powstanie ciecz, która posiada nieokreślone właściwości.

 

Na koniec wypada nadmienić, że kontrola płynu chłodniczego to nie wszystko. Prócz tego należy przyjrzeć się samej chłodnicy. Nawet niewielkie zabrudzenia (np. drobiny piasku) mogą mieć negatywny wpływ na wydajność chłodzenia.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl