Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Zamarzający parownik klimatyzacji - jak temu zapobiec?

autorstwa , w kategorii Parownik

Parownik klimatyzacji samochodowej to drugi po kondensatorze podzespół układu klimatyzacyjnego, gdzie zachodzi wymiana ciepła wraz z wentylatorem dmuchamy nagrzewnicy. Parownik stanowi system chłodzenia kabiny pojazdu, który z reguły nie jest problematyczny. Zdarza się jednak, że dochodzi do różnych awarii parownika, w tym do jego zamarzania.

 

Zamarzający parownik klimatyzacjiZamarzający parownik klimatyzacjiZasada działania parownika

 

Parownik układu klimatyzacji to element,  który znajduje się w układzie nawiewu powietrza do kabiny pojazdu. To w nim dochodzi do rozprężenia sprężonego przez kompresor czynnika roboczego klimatyzacji. Na skutek tego procesu spada temperatura parownika, a od niego ochładza się z kolei powietrze w kanałach wentylacyjnych.

 

Zamarzanie parownika klimatyzacji

 

Nierzadko zdarza się, że dochodzi do tego typu awarii parownika. Zwykle dotyczy to zaledwie szronienia, lecz czasami nawet zamarzania parownika. Najczęściej dzieje się to po około 30-40 minutach pracy układu klimatyzacji. Efekt jest bardzo szybko widoczny – we wnętrzu pojazdu robi się zaduch, bo klimatyzacja po prostu nie działa.

 

Przyczyny zamarzania parownika klimatyzacji

 

Niestety, ale przyczyn zamarzania parownika może być kilka. Do najczęstszych zalicza się jednak m.in. przepełnienie instalacji gazem – prawdopodobnie na skutek nieprawidłowego nabicia układu, zawilgocony czynnik chłodniczy lub zatkane przewody (rurki) w obiegu. Niekiedy problem leży także po stronie nieprawidłowego, zbyt niskiego ciśnienia gazu.

 

Jak pozbyć się problemu zamarzającego parownika?

 

Zacznijmy od tego, że zanim podejmiemy jakiekolwiek próby naprawy, należy prawidłowo zdiagnozować usterkę. Tutaj uwaga dla tych, którzy nie nabyli odpowiedniego doświadczenia – układ klimatyzacji to stosunkowo delikatny system, dlatego zaleca się, by wszelkie czynności naprawcze zlecać doświadczonym, zaufanym serwisom.

 

Zatkane przewody trzeba wymienić na nowe. Jeżeli instalacja jest przepełniona gazem, należy udać się ponownie do serwisu w celu poprawy – w końcu nie każdy układ potrzebuje tyle gazu ile np. podano w instrukcji. W przypadku zawilgoconego czynnika chłodniczego powinna natomiast pomóc wymiana osuszacza klimatyzacji.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 
Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z chłodnicami do samochodów AutoChlodnice.com
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci od chłodnic i skraplaczy samochodowych są do Waszej dyspozycji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty pod numerem 22 814 67 62
Bogata oferta markowych chłodnic wody oraz skraplaczy klimatyzacji w najniższych cenach dostępna jest wyłącznie w sklepie AutoChlodnice.com.