Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Typowe awarie układu chłodzenia

autorstwa , w kategorii Układ Chłodzenia
Typowe awarie układu chłodzenia
Typowe awarie układu chłodzenia

Każdy silnik spalinowy wytwarza dużo ciepła i potrzebuje odpowiedniego chłodzenia, które zapewni mu optymalny poziom temperatury do pracy. Niezbędny w tym aspekcie jest układ chłodzenia silnika, który chłodzi silnik przy pomocy cieczy. Budowa układu chłodzenia nie należy do trudnych i jest niemal identyczna w przypadku większości aut. Układ ten do niezniszczalnych niestety nie należy a niektóre z elementów układu to dosyć newralgiczne części pojazdu.

 

Pojazdy samochodowe zbudowano z wielu części, podzespołów, układów i systemów, których współpraca pozwala na bezproblemowe podróżowanie. Wspomniane auto części, budujące niezwykle istotne dla samochodu układy, to jednak elementy eksploatacyjne, co znaczy, że z czasem będą się zużywać i wymagać wymiany. Czy podobnie jest w przypadku układu chłodzenia silnika? Które z awarii układu chłodzenia można uznać za typowe?

 

Usterka termostatu układu chłodzenia

 

Typowa i jedna z najczęstszych awarii samochodowego układu chłodzenia to usterka termostatu, która dzieli się na dwa typy awarii. Pierwszy rodzaj usterki termostatu to, gdy pozostał on w pozycji otwartej. Prowadzi to do sytuacji, gdzie proces uzyskania temperatury roboczej wydłuża się w znacznym stopniu a niekiedy staje się niemal niemożliwy. Drugi typ awarii, znacznie groźniejszy dla silnika, to zamknięcie termostatu. Płyn chłodniczy pracuje wówczas nieustannie w obiegu zamkniętym, co prowadzi m.in. do przegrzania się silnika.

 

Nieszczelności układu chłodzenia

 

Do nieszczelności układu chłodzenia dochodzi stosunkowo często. Najprostsze usterki można w banalny wręcz sposób zlokalizować i naprawić – np. pęknięte lub sparciałe przewody. Nieco gorzej będzie, jeżeli ubytki płynu można spostrzec w zbiorniczku wyrównawczym, ale nigdzie nie można znaleźć miejsca wycieku. Taka sytuacja okazuje się z reguły bardzo poważna, bo ciecz może przedostać się m.in. do oleju lub komory spalania. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do warsztatu w celu dokładnej diagnostyki i naprawy.

 

Uszkodzenie chłodnicy wody

 

Dosyć często dochodzi także do awarii chłodnicy wody, a co za tym idzie również wycieku płynu chłodniczego. Do awarii dochodzi z reguły na skutek uszkodzenia mechanicznego chłodnicy. Powodem może być także rdza, która prowadzi do rozszczelnienia konstrukcji chłodnicy. Naprawa polega na wymianie chłodnicy na fabrycznie nowy zamiennik. Odradza się regenerowania chłodnicy wody lub zakupu podzespołu używanego.

 

Usterka pompy wody

 

Pompa wody to podzespół układu chłodzenia zasilany paskiem napędowym lub paskiem rozrządu. Z informacji od większości producentów samochodowych wynika, że pompa powinna wytrzymać przebieg rzędu 100 tys. km. Niestety zdarza się, że dystans ten jest często nieosiągalny. Efektem awarii pompy wody będzie obniżenie wydajności układu chłodniczego. Wyjście jest tylko jedno – wymienić pompę wody.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 
Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z chłodnicami do samochodów AutoChlodnice.com
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci od chłodnic i skraplaczy samochodowych są do Waszej dyspozycji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty pod numerem 22 814 67 62
Bogata oferta markowych chłodnic wody oraz skraplaczy klimatyzacji w najniższych cenach dostępna jest wyłącznie w sklepie AutoChlodnice.com.