Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Kiedy wymieniać pompę wody?

autorstwa , w kategorii Układ Chłodzenia

Do chłodzenia samochodowych silników spalinowych potrzebna jest odpowiednia ciecz, która krąży w układzie pomiędzy silnikiem a chłodnicą. Ciecz wprawiana jest w ruch przy pomocy pompy cieczy chłodzącej, która potocznie nazywana jest pompą wody. Czy pompa wody to typowy element eksploatacyjny pojazdu, który z czasem wymaga wymiany? Jeśli tak, to kiedy należy wymienić pompę wody?

 

Pompa wody to stosunkowo niewielki, otwarty podzespół, który wprawia w ruch ciecz chłodzącą. Pompa napędzana jest najczęściej paskiem rozrządu, łańcuchem albo paskiem wielorowkowym napędzającym także pozostałe urządzenia pomocnicze. Pompa wody stanowi z reguły element układu napędu rozrządu i dlatego bywa regularnie wymieniana. Kiedy zaleca się wymieniać pompę wody?

 

Kiedy wymienić pompę wody?

 

Pompę należy wymienić zawsze podczas wymiany napędu rozrządu lub paska osprzętu (z reguły po przejechaniu przebiegu rzędu 60-160 tysięcy kilometrów). Nie zapominajmy, że pompa wody to jedno z kół pasowych, które z powodu uszkodzenia łożyska może całkowicie przestać funkcjonować, co doprowadzi z kolei to poważnej i kosztownej awarii całego silnika. Ponadto pamiętajmy, że raz wyjętej pompy wody z silnika nie powinno się ponownie montować.

 

Uszkodzenia pomp cieczy chłodzącej

 

Praktyka warsztatowa pozwoliła zaobserwować multum uszkodzeń pomp cieczy z reguły powstałych na skutek nieprawidłowego lub bardzo zanieczyszczonego czynnika chłodniczego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia mechanicznego uszczelnienia i pierwszych wycieków. Przed uszkodzeniem pompy pojawia się hałas, generowany przez uszczelnienie dynamiczne – z reguły to ostatnia szansa, by cokolwiek jeszcze uratować.

 

Nierzadko za przyczynę problemów podaje się nieprawidłowy montaż pompy wody. Niestety złe napięcie paska napędowego z reguły kończy się uszkodzeniem łożysk pompy wody, co z kolei doprowadza do zatarcia. Do takiej sytuacji może także dojść na skutek nieprawidłowego ustawienia paska lub używania podczas montażu past uszczelniających, których stosowanie podczas montażu jest niedozwolone.

 

Czy pompa ma prawo się popsuć?

 

Jeżeli posiadamy dobry płyn, w odpowiedniej ilości i niezanieczyszczony, pompa wody nie może się zepsuć, no chyba, że ma wadę fabryczną. Bardzo trudno z kolei, by w prawidłowo serwisowanym samochodzie pompa przestała funkcjonować. Mimo prawidłowego serwisowania zawsze zaleca się wymianę pompy wody podczas wymiany rozrządu lub paska osprzętu – według wielu to także zasada prawidłowego serwisowania samochodu.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 
Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z chłodnicami do samochodów AutoChlodnice.com
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci od chłodnic i skraplaczy samochodowych są do Waszej dyspozycji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty pod numerem 22 814 67 62
Bogata oferta markowych chłodnic wody oraz skraplaczy klimatyzacji w najniższych cenach dostępna jest wyłącznie w sklepie AutoChlodnice.com.