Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Intercooler w samochodzie - budowa i zasada działania

Chłodnica powietrza zwana także intercoolerem, stosowana jest w samochodach z silnikami wyposażonymi w turbosprężarkę. Meritum zwiększenia mocy i sprawności jednostki napędowej jest odpowiednie sprężanie powietrza. Warto zaznaczyć, że procesom zachodzącym w okolicach silnika towarzyszą niekorzystne wzrosty temperatur. Z pomocą przychodzi intercooler.

 

Wysokie temperatury szkodzą pracy silnika

 

Intercooler w samochodzie – budowa i zasada działaniaIntercooler w samochodzie – budowa i zasada działaniaPamiętajcie, że powietrze nagrzewa się nie tylko w wyniku procesu sprężania. Obecność sąsiadujących rozgrzanych elementów, jak chociażby gorąca turbosprężarka, ma istotny wpływ na zwiększenie temperatury w całym układzie. Wraz ze wzrostem temperatury doładowanego powietrza w znacznym stopniu spada jego gęstość. Aby dostarczyć do silnika możliwie jak największą ilość ładunku, stosuje się dodatkową chłodnicę powietrza, czyli tak zwany intercooler. Większa ilość powietrza w komorze spalania pozwala na dostarczenie dodatkowej dawki paliwa, a spalanie większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej to oczywiście znaczny wzrost mocy jednostki napędowej.

 

Czym w istocie jest intercooler?

 

Sama nazwa tego podzespołu odnosi się do umieszczenia intercoolera między (ang. inter) dwoma stopniami sprężarki. Pomysł zaczerpnięto z lotnictwa i stosowanych w tych układach chłodnic w silnikach przepływowych. W silnikach samochodowych chłodnica powietrza zlokalizowana tuż za sprężarką (tzw. strona zimna turbosprężarki), ale nadal przed jednostką napędową, wewnątrz której także odbywa się proces sprężania. Właśnie dlatego chłodnica powietrza nazywana jest intercoolerem.

 

Jak zbudowany jest intercooler?

 

Budowa intercoolera strukturą przypomina typową chłodnicę wody. Zasadniczą różnicę stanowi czynnik  – w przypadku intercoolera jest to oczywiście powietrze. Chłodzenie odbywa się w wyniku naturalnego ruchu pojazdu i pędowi powietrza, które napływa z zewnątrz na intercooler. Często stosuje się także dodatkowe wentylatory i natryski czynnika chłodzącego w postaci wody lub podtlenku azotu.

 

Prawidłowa wymiana chłodnicy powietrza

 

Bardzo istotne są odpowiednie wymiary intercoolera, które powinny być właściwie dobrane do m.in. parametrów silnika i zastosowanej turbosprężarki. Warto pamiętać, że zbyt duża pojemność cieplna intercoolera może doprowadzić do zwiększenia się tzw. zjawiska turbodziury – reakcja jednostki napędowej na wciśnięcie pedału gazu. Natomiast zbyt mały intercooler będzie bardzo wąskim przejściem w układzie dolotowym i nie pozwoli rozwinąć maksimum możliwości całego układu.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl