Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Cieknąca chłodnica – co zrobić?

autorstwa , w kategorii Chłodnica wody i oleju

Samochodowa chłodnica to jeden z podstawowych elementów układu chłodzenia w każdym aucie. Jak poradzić sobie z nieszczelnościami w chłodnicy oraz rozpoznać nieprawidłowości w działaniu układu chłodzącego? Czy możliwa jest samodzielna naprawa?

 

Chłodnica służy do chłodzenia silnika spalinowego w czasie jego pracy. Zachowanie odpowiedniej temperatury jest natomiast niezbędne do optymalnego funkcjonowania całego pojazdu. Przegrzanie silnika skutkuje niestety groźnymi awariami, których naprawa często mocno uderza kierowcę po kieszonce.

 

Chłodnica a ciecz

 

Niestety żadna chłodnica nie będzie sprawnie chłodzić silnika, jeżeli poziom cieczy chłodniczej jest na zbyt niskim poziomie. Poprzez specjalnie kanaliki w głowicy silnika samochodowego oraz bloku przepływa płyn, którego zadaniem jest doprowadzenie do odpowiedniej temperatury. Przez pompę wodną płyn dostaje się ponownie do chłodnicy. Czasami zdarza się, że płyn zaczyna z chłodnicy wyciekać. Jak sobie z tym poradzić?

 

Najczęstsze objawy cieknącej chłodnicy

 

Pierwszym objawem uszkodzonej chłodnicy będzie wskaźnik temperatury silnika, który umieszczony jest na pulpicie kierowcy. Przekroczenie normy należy potraktować jako znak ostrzegawczy, którego lepiej nie lekceważyć. Za najbardziej rozsądne rozwiązanie uważa się natychmiastowe zatrzymanie samochodu oraz otwarcie pokrywy maski w celu ochłodzenia jednostki napędowej. Zdecydowanie gorszym objawem cieknącej chłodnicy będzie natomiast np. dymienie spod maski. Niestety, ale wtedy trzeba bezwzględnie zatrzymać samochód oraz pracę silnika.

 

Poszukiwanie źródła nieszczelności

 

Najczęstszymi usterkami systemu chłodzenia są cieknąca lub nieszczelna chłodnica. Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć kierowca, jest kontrola ilości płynu chłodzącego. Jeżeli ubytek jest minimalny, niemal pewna jest nieszczelność, której powodem może być cieknąca chłodnica lub przetarte przewody. Bardziej problematyczny okaże się całkowity brak płynu chłodzącego, który sugeruje poważniejsze uszkodzenia mechaniczne chłodnicy.

 

Co robić w przypadku nieszczelności?

 

Najpierw należy uzupełnić braki płynu w zbiorniczku wyrównawczym. Dopiero wtedy można uruchomić silnik i należy wówczas jak najszybciej udać się do warsztatu. Mechanik powinien bez problemu znaleźć źródło problemu. Z reguły jest to oczywiście cieknąca chłodnica ale zdarza się, że za ubytki płynu odpowiada także m.in. uszkodzona nagrzewnica.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 
Obsługujemy
płatności
platnosci
Sklep internetowy z chłodnicami do samochodów AutoChlodnice.com
Skontaktuj się z nami - nasi eksperci od chłodnic i skraplaczy samochodowych są do Waszej dyspozycji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do soboty pod numerem 22 814 67 62
Bogata oferta markowych chłodnic wody oraz skraplaczy klimatyzacji w najniższych cenach dostępna jest wyłącznie w sklepie AutoChlodnice.com.