Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Woda w chłodnicy

, w kategorii Chłodnice wody

Niekiedy można się natknąć na opinię (przeważnie w Internecie), że w lecie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zalać chłodnicę zwykłą wodą. Że to dobra oszczędność, że płyn w lecie niepotrzebny itp. Na wstępie należy zaznaczyć – jest to kompletna bzdura i nigdy do takich „rad” nie warto się stosować. Dlaczego? Zapraszamy do lektury artykułu.

System chłodzeniaSystem chłodzeniaJako oręż w walce z pseudoekspertami przyspiesza nam oczywiście… instrukcja obsługi auta, w której powinno być jasno podkreślone, z jakiego płynu chłodzącego powinniśmy korzystać w danym samochodzie. Istnieją także płyny uniwersalne, ale przed ich zastosowaniem radzimy dokładnie przeczytać informacje zamieszczone na etykiecie produktu.

Dlaczego nie możemy korzystać z wody w układzie chłodzenia? Przede wszystkim, z punktu widzenia silnika woda ma znacznie gorsze parametry niż płyn chłodniczy na bazie glikolu. Silnik bowiem posiada dwa obwody – mały i duży. Ten mały zawiera silnik i system ogrzewania, z kolei duży jest powiększeniem małego o chłodnicę. Duży obwód aktywuje się wtedy, gdy otwiera się termostat – a to z kolei dzieje się, gdy płyn chłodzący osiąga odpowiednią temperaturę – 80-90 st. C.

Warto zaznaczyć, że konstrukcyjnie termostaty zostały tak opracowane, że w razie usterki są stale otwarte i silnik jest niedogrzany. Jednak, nie jest to regułą. Żeby to wyjaśnić musimy pamiętać, że system chłodzenia jest układem ciśnieniowym. Wiąże się to z tym, że zwiększone ciśnienie oznacza podniesioną temperaturę wrzenia. Jeśli więc korek chłodnicy jest nieszczelny, silnik przegrzeje się i wyrzuci płyn do zbiornika wyrównawczego.

Stosując wodę w układzie, powodujemy ryzyko powstawania korków parowych i kawitacji na połączeniach układu chłodzenia, a z czasem – przegrzania silnika. Dodatkowo, woda może stać się przyczyną korozji, w przeciwieństwie do płynu chłodzącego, który zawiera dodatki przeciwutleniające. Nie istnieje w jego przypadku niebezpieczeństwo uszkodzenia elementów aluminiowych, nie ma ryzyka zamarznięcia wody w bloku silnika lub w głowicy etc. Woda może doprowadzić do powstania korków lodowych, które ograniczają przepływ cieczy i przyczyniają się do przegrzania silnika.

Jak więc widać, nie ma sensu stosować wody w układzie chłodzenia, bo może sprawić to nam same kłopoty. Poza tym pamiętajmy, że płyn chłodzący wymaga wymiany co parę lat. Zazwyczaj jest to okres 5-letni, warto jednak przed upływem tego terminu sprawdzić stan płynu w naszym aucie. Stary, „zużyty” płyn chłodniczy ma wyższą temperaturę krzepnięcia, co może doprowadzić do awarii. Oczywiście, wszelkie ubytki płynu chłodzącego w układzie powinniśmy na bieżąco uzupełniać.

Niewielkie ubytki to sprawa naturalna i nie należy się tym martwić, natomiast jeśli problem przybiera większego rozmiary – oznacza to usterkę któregoś z elementów układu chłodzenia. Na koniec przypominamy, że obojętnie od podejmowanej czynności, powinniśmy zachować szczególne bezpieczeństwo. Nie odkręcajmy i nie sprawdzajmy niczego na gorącym silniku, możemy się dotkliwie poparzyć.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl