Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Przegrzanie silnika samochodowego - przyczyny, objawy i postępowanie

Wyraźny wzrost temperatury podczas jazdy lub dymy pary spod maski samochodu to wyraźne sygnały, by zatrzymać auto. Dlaczego? Dalsza jazda w takich warunkach może doprowadzić do poważnej awarii silnika, co z kolei oznacza tylko jedno – duże wydatki.

 

Przegrzanie silnika samochodowego - przyczyny, objawy i postępowaniePrzegrzanie silnika samochodowego - przyczyny, objawy i postępowanieZacznijmy od tego, że nawet w dosyć nowym aucie może dojść do przegrzania się silnika. Niech nie zdziwi Was więc, że pomimo zaledwie kilkudziesięciu tys. przejechanych kilometrów, dojdzie do przegrzania. Zjawisko to zachodzi bowiem stosunkowo często.

 

Przyczyny przegrzania jednostki napędowej

 

Nietypowy wzrost temperatury silnika może być spowodowany wieloma usterkami. Miejmy na uwadze, że przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego najlepiej, by awarię zdiagnozował doświadczony mechanik, który sprawnie i co najważniejsze skutecznie zlokalizuje źródło problemu i je wyeliminuje.

 

Do najczęstszych przyczyn przegrzania dochodzi na skutek m.in. pękania przewodów chłodzenia, nieszczelności chłodnicy, awarii paska napędu pompy wody. Niezależnie od rodzaju usterki, która nam się przytrafiła, należy się jej jak najszybciej pozbyć.

 

Typowe objawy przegrzania silnika

 

Niezależnie od tego, czy nasz samochód został wyposażony w tradycyjny wskaźnik temperatury jednostki napędowej, czy też jedynie w kontrolkę, która informuje, że silnik jest zbyt zimny lub ciepły, to auto zawsze na swój sposób będzie ostrzegać kierowcę, że temperatura wzrasta ponad normę. Jakie to objawy?

 

Najbardziej skrajny i ekstremalny przypadek to sytuacja, w której spod maski samochodu wydobywają się ogromne, białe dymy pary. Oznacza to jedno, że doszło do zagotowania się cieczy chłodzącej w układzie. Inne objawy, które będą sygnalizować przegrzanie silnika to m.in. wadliwa praca ogrzewania i zapach płynu chłodniczego w kabinie.

 

Postępowanie w razie awarii

 

Po stwierdzeniu pierwszych symptomów, np. zapalenie się kontrolki i przekroczenie normy, można próbować ostudzić silnik poprzez ustawienie maksymalnej temperatury i najwyższej mocy nawiewu. Natomiast jeżeli temperatura nadal rośnie lub w sytuacji, gdy spod maski wydobywa się dym, należy natychmiast przerwać jazdę i zatrzymać auto.

 

Na koniec uwaga. Po zatrzymaniu samochodu pamiętajmy, by nie gasić od razu silnika. Niezwłoczne zgaszenie jednostki może doprowadzić do powstania bardzo groźnych napięć termicznych w korpusie silnika i przewodach układu chłodzenia. Ponadto zaleca się, by otworzyć maskę, co zapewni jednostce dodatkowe chłodzenie.

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl