Jak kupić? Kontakt Koszyk 0 Produktów 0,00 PLN     Zarejestruj się
 

22 814 67 62
8:00 - 20:00 od Pn. do Pt.
9:00 - 17:00 w Sob.

  Kliknij i wyślij
zapytanie

Kup część
wybierz Swój samochód
1
Marka

2
Model

3
Typ

Szukaj
Jesteś tutaj:

Artykuły

Kolory płynów chłodniczych - różnice pomiędzy nimi

, w kategorii Płyn chłodniczy

Głównym i najważniejszym zadaniem płynu chłodniczego jest transport energii cieplnej z silnika do chłodnicy. W ten sposób odprowadzanych jest ok. 30% energii cieplnej ze spalonego paliwa. Oprócz chłodzenia, płyn ten zabezpiecza również przed zamarzaniem, przed wrzeniem i kawitacją oraz korozją elementów silnika i układu chłodzenia. Nic dziwnego, że jego właściwy dobór ma tak duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania samochodu.

 

Kolory płynu chłodniczegoKolory płynu chłodniczegoTechnologie wytwarzania płynów chłodniczych

 

Współcześnie płyny chłodnicze wytwarzane są głównie w jednej z trzech obowiązujących technologii: IAT, OAT lub HOAT.

 

Technologia IAT (Inorganic Additive Technology) oznacza produkt oparty na dodatkach nieorganicznych. Płyny wyprodukowane w tej technologii mają w swoim składzie krzemiany i azotany, których zadaniem jest tworzenie bariery ochronnej wewnątrz całego układu chłodzenia. Płyny te szybko tracą swoje właściwości, zaś technologiczna skłonność do wytwarzania złogów i osadów zmusza do ich częstej wymiany (nie rzadziej niż co 2 lata). Produkty IAT nadają się przede wszystkim do samochodów wyposażonych w silnik z żeliwnym blokiem oraz głowicą z aluminium.

 

Technologia OAT (Organic Acid Technology) wykorzystuje w produkcji dodatki kwasów organicznych. Płyny te wytwarzają znacznie cieńszą, lecz nie mniej skuteczną, warstwę ochronną wewnątrz układu chłodzenia. Oddają i przejmują ciepło łatwiej, niż płyny produkowane w technologii IAT. Lepiej zabezpieczają i wytrzymują dłuższą eksploatację (do 5 lat). Płynów OAT używa się w nowszych modelach aut. Nie wolno stosować ich w chłodnicach z ołowianymi lutami.

 

Technologia HOAT (Hybrid Organic Acid Technology) jest hybrydą dwóch poprzednich. Płyny w niej wytwarzane posiadają dodatki zarówno krzemianowe, jak i organiczne, dzięki czemu doskonale zastępują płyny IAT, zapewniając przy tym lepszą ochronę przeciwkorozyjną i dłuższy czas eksploatacji.

 

Kolory, które potrafią zmylić

 

Płyny chłodnicze nabrały kolorów w latach 90-tych. Wówczas to producenci zaczęli stosować różne dodatki barwiące, co zakończyło się nie lada zamieszaniem związanym z wyborem właściwego płynu. Generalnie kolory miały oznaczać technologię produkcji i ułatwić orientowanie się podczas zakupu. Obecnie można przyjąć, że większość płynów produkowanych w technologii IAT posiada kolor zgniłozielony lub brudnoniebieski, zaś płyny OAT to kolor czerwony, różowy, pomarańczowy bądź fioletowy (bywają też bezbarwne). Niestety, niejednokrotnie są to kolory opalizujące, czyli zmieniające barwę pod wpływem zmiany kąta padania światła, a to zdecydowanie nie ułatwia prawidłowego ich rozpoznania.

 

Przydział koloru do określonej technologii nie jest obowiązującą sztywno regułą. Kolor nie może być traktowany jako jedyny sposób rozpoznania technologii, w której wyprodukowano dany płyn. Dla prawidłowego rozpoznania, jaki inhibitor został wykorzystany w procesie produkcji, zawsze przed zastosowaniem płynu, należy przeczytać informacje na etykiecie.

 

Autor: Mieczysław Bobik, AutoChlodnice.com

Podziel się:
    
    

Artykuły

Wszystkie poradniki >>

Ostatnie komentarze


Znakomity produkt, całkowicie spełnił moje oczekiwania. Nie zamieniłbym valeo na nic innego,...

Altromondi 

polecam sklep, polecono mi ta chlodnice i jestem zadowolona, nawet mechanik polecil ten wybor,...

Gabi 

nissens najlepsze chlodnice wiem co mowie przetestowalem rozne ale nissens zawsze byl nallepszy!!!!

aro 

Chłodnica pierwsza klasa, panowie pomogli mi z wyborem, a na drugi dzien byla juz u mnie. tak to...

Dawdzziorr 

Losowe produkty

W chwili obecnej brak produktów do wyświetlenia.
Obsługujemy
płatności
platnosci

Chłodnice wody w sklepie iParts.pl

Kupuj chłodnice wody w Ucando.pl